czwartek, 9 sierpnia 2007

I Ty możesz przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków



W Polsce kierujący pojazdami ponoszą odpowiedzialność za ponad 4 tys. zabitych i ponad 50 tys. rannych osób w wypadkach drogowych rocznie.

Większości z nich można było zapobiec. Poniżej znajdziesz kilka porad jak uniknąć tragedii na drodze.

Nie pij alkoholu, gdy zamierzasz prowadzić samochód

Jazda po alkoholu jest całkowicie nie akceptowana społecznie. Jednak ciągle pozostaje pewna grupa kierowców, która uważa, że nic się nie stanie, że im się uda, że alkohol nie wpływa na ich zachowanie. A jednak alkohol wydłuża czas reakcji kierowcy i wypacza poczucie prędkości i odległości. Jesli chcesz upewnić się, czy nie przekroczyłeś dozwolonego poziomu alkoholu zaopatrz się w prosty i wygodny w obsłudze alkomat.

W Polsce zgodnie z przepisami prawnymi:

• Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

(czyli gdy poziom alkoholu we krwi jest w granicach 0,2 – 0,5 promila) skutkuje karą aresztu lub grzywny; 10 pkt karnymi; orzeka się wobec tej osoby zakaz prowadzenia pojazdów.

• Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

(czyli gdy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) skutkuje grzywną; karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2; 10 pkt karnymi; orzeka się wobec tej osoby zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli nie chcesz ryzykować utraty prawa jazdy pamiętaj by sprawdzać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą podręcznego alkomatu.

Takie same kary dotyczą kierowców prowadzących pojazd pod wpływem narkotyków i środków odurzających.

Sam nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu – nawet po jednym piwie i nie pozwól na to innym kierowcom.

Zwolnij …

Prędkość zabija. Prawie dwie trzecie wszystkich wypadków drogowych wydarza się w terenie zabudowanym gdzie jest ograniczenie prędkości do 50 - 60 km/h" . Zmniejszenie prędkości o kilka kilometrów na godzinę ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli pieszy zostanie potracony przez samochód jadący z prędkością 50 km/h to w 60% wypadków pieszy takiego zdarzenia nie przeżyje. Jednak, gdy ta prędkość zmniejszy się do 40 km/h to prawdopodobieństwo śmierci pieszego maleje o połowę do 30%.

Przekroczenie prędkości może kosztować kierowcę do 3000 zł. grzywny i do 10 pkt. karnych

Zapinaj pasy – zawsze

Pasy ratują życie. W momencie zderzenia przy prędkości 50 km/h osoba dorosła jest wyrzucana z pojazdu z siłą przekraczającą 3 tony. Zapinaj pasy podczas każdej, nawet najkrótszej jazdy samochodem nawet, gdy Twój cel podróży znajduje się tuż za rogiem. Zawsze upewnij się, że dzieci, które przewozisz są właściwie zabezpieczone - zapięte w pasy czy też w odpowiednie foteliki. Zapinanie pasów nic nie kosztuje a ich niezapięcie to oczywiście mandat i 2 lub 3 pkt karne.

Uważaj – nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy

Jeśli nie masz zestawu głośnomówiącego nie rozmawiaj przez telefon podczas kierowania samochodem – zjedź w bezpieczne miejsce. Rozmowa przez telefon komórkowy rozprasza kierowcę.

Czy wiesz, że czas reakcji kierowcy używającego telefonu podczas jazdy jest taki sam jak czas reakcji kierowcy pod wpływem alkoholu. Dotyczy to również używania radia czy urządzeń GPS. Używanie telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem bez zestawu głośnomówiącego jest zakazana prawnie i skutkuje mandatem karnym.

Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zmęczony

Zmęczenie powoduje utratę koncentracji, jest to bardzo niebezpieczne, gdy prowadzisz samochód.

Możesz także zasnąć za kierownicą a to zwykle kończy się wypadkiem. Jeśli jesteś zmęczony zrób sobie przerwę. Jeśli jedziesz w daleką podróż – postaraj się mieć kierowcę – zmiennika.

Dbaj o swój samochód

Jeśli nie dbasz o swój samochód – możesz stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj o tym, aby szyby były czyste – sprawdzaj stan wycieraczek i kontroluj płyn w spryskiwaczu – wtedy będziesz lepiej widzieć innych, gdy jest mokro – czyść reflektory – będziesz lepiej widoczny dla innych.

Dbaj o opony, sprawdzaj ciśnienie, zmieniaj na zimowe jesienią, a wiosną zakładaj letnie.

Twój samochód powinien być zawsze sprawny technicznie.

Pamiętaj, że zabrudzone reflektory, szyby, tablice rejestracyjne, niesprawny samochód to powody dla policjanta do ukarania Cię mandatem.