poniedziałek, 30 lipca 2007

Sprawdźmy jakość naszej wody

Zanim zamieszkamy w naszym nowym domu, powinniśmy wykonać badanie wody. Lepiej mieć pewność, że zawarte w niej zanieczyszczenia nie przekraczają wartości maksymalnych, podanych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie warunków organoleptycznych i fizykochemicznych, jakie powinna spełniać woda pitna. Badanie takie można wykonać w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w prywatnych laboratoriach. Cena badania wody z własnego ujęcia wynosi 100-500 zł. Koszt badania wody wodociągowej jest wyższy, gdyż dodatkowo przeprowadza się badanie na zawartość w wodzie chloru.

Źródłem zanieczyszczenia może być także własna instalacja wodna. Dlatego wodę do analizy należy pobierać z kranu w mieszkaniu.


Jeśli w używanej przez nas wodzie znajdują się zanieczyszczenia, powinniśmy szybko zainstalować odpowiednie urządzenia do jej uzdatniania. Długotrwałe spożywanie zanieczyszczonej niektórymi pierwiastkami i związkami chemicznymi wody, może mieć skutki nieodwracalne.

Azotany – zbyt duże ich stężenie jest niekorzystne zwłaszcza dla małych dzieci. Może powodować choroby niedokrwienne i nowotworowe.

Chlor nadaje wodzie specyficzny zapach i smak. Jego związki mogą być rakotwórcze.

Mangan odkłada się w wątrobie, trzustce, nerkach i jelitach. W zbyt dużym stężeniu może działać drażniąco na spojówki, górne drogi oddechowe i skórę. Powoduje też tworzenie się brunatnych plam na przyborach sanitarnych i praniu.

Żelazo – długotrwałe picie wody o podwyższonej zawartości tego pierwiastka powoduje przebarwienia skóry, uszkodzenie trzustki, marskość wątroby, sprzyja powstawaniu nadciśnienia krwi i nowotworów. Obecność żelaza nadaje wodzie metaliczny posmak, powoduje zabrudzenie białego prania i rdzawy osad przy gotowaniu wody.

Woda twarda jest zdrowsza dla człowieka i smaczniejsza niż miękka. Za to miękka jest korzystniejsza dla urządzeń grzewczych, można też zmywać w niej tłuste naczynia bez użycia detergentów, zaś zaparzona herbata będzie mocniejsza.